Mezuniyet Sevinci

BURÇ YAŞAR

Burç 2009 yılında YGB tanısı ile Diyarbakır dan değerlendirme için gelmişti. Değerlendirme ile ilgili aklımda kalan en belirgin şey ayakkabılarını çıkarmaması, mindere oturmaya direnç göstermesi ve babasının kucağından inmemesi idi. Konuşamıyordu. Serbest oyun olmakla birlikte hep tekrarlayıcı davranışlarda bulunuyor ve iletişimi reddediyordu. Anne ve baba ile durumun ciddiyeti ile ilgili konuşuldu. Hemen duyusal bütünleme, bireysel terapi ve oyun terapisi desteğine başlandı. Ailemiz Diyarbakır da yaşadığı için ev paket programları ile destekleyerek üç ayda bir kontrole devam ettik. Anaokuluna başladı. Akademik becerilerde hızlı bir artış gösterdi. Konuşma ilerliyordu. Oyunu ve duyu bütünlemesini bölmeden devam ettik. Ailenin tutarlı çalışmaları sonunda normal hatta sınıfındaki çocuklardan daha başarılı bir çocuk kazandık. Burç artık mezun oldu. Çocukluğunu kaldığı yerden yakalayacak yaşamına devam edecek.

Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Ülger YAMAN

Önceleri bu uzun mesafeden baş edemeyiz diye düşündük. Ama Ülger hanımın sürekli bizi desteklemesi sayesinde çocuğumuzu kazandık. Tüm Yaman ailesine teşekkürler.

Ayşegül YAŞAR

 

YAĞIZ BORA

Yağız 2,5 yaşında başladı Yaman"a. Bir velimizin tavsiyesi ile gelmişlerdi. Değerlendirme ile ilgili hatırladığım en belirgin an babanın süreç ile ilgili kararlılığıydı. Çünkü biz özel eğitim sürecinde anneleri görmeye hep alışığızdır. Ancak baba işin ucunda ciddi olarak varsa bu 1-0 önde başlamak gibidir.

Yağız sürekli ağlıyor. Biz anneyle hep ne zaman susacağı ile ilgili konuşuyor sürekli olarak onlara yeniliğe karşı direnç olan bu ağlamanın sonunda biteceğini söylüyorduk. Ve oldu Yağız sustu. Ama her adımda direndi. Her yenilikte direndi. Biz de onun bütün kalıplarını tek tek yıktık. Duyusal bütünleme- bireysel eğitim ve oyun desteği ile gitti tüm süreç. Anaokulu grubumuza 1 yıl devam etti. Daha sonra normal anaokulu derken her şey normalleşmeye başladı. Ama biz kararlıydık. Tüm obsesyonları indirip kaygıyı sona erdirecektik ve oldu. Yağız son raporunda artık normal bir çocuk olarak eğitsel tanı raporu aldı.

Artık sınıfın uslu ve bilmiş çocuğu oldu.

Tüm emek veren arkadaşlarıma ve ailemize teşekkürler.

Ülger YAMAN

 

DENİZ NİZAMOĞLU

Deniz 3yaşında otizm tanısı ile geldi. Haftada 2gün Duyusal-Bireysel eğitimler aldı. Anne hep onu destekledi. Tüm özel hayatındaki zorluklara rağmen pes etmedi. Eğitimcileri ne dese onu hep fazlasıyla yaptı. Deniz anaokuluna devam etti. Her şey normalleşmeye başladı. Ve son noktayı en son rehberlik raporu koydu. Normal yazan rapor hepimizi çok mutlu etti.

Şimdi ilkokul sıralarında yerini aldı.

Emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve güzel kalpli anneye teşekkürler.

Ülger YAMAN

 

CAN KARABACAKOĞLU

7 yıl önce hafif mental reterdasyon tanısı ile eğitime başladık. 7yıl boyunca bıkmadan usanmadan anne baba onu her seansa ve her özel günümüze taşıdı. Bize bütün kalpleriyle inandıklarını bilmek omuzlarımızdaki yükü ağırlaştırıyordu. Can yaşıtları ile arasındaki zihinsel farkı kapattı. Hiç sesi olmayan bir çocukken okuma yazma ve matematiği sınıfındaki arkadaşları kadar hatta fazla öğrendi.

Ve bu Ocak ayında rehberlik araştırma merkezi böyle bir durumla az karşılaştıklarını artık Can için sadece dil bozukluğu raporu verilebilir denildi.

Emeği geçen tüm eğitimcilere teşekkür ederim.

Ülger YAMAN